Nie działa

Gdy dopiero zaczynałem moją przygodę z programowaniem, udzielałem się na kilku forach internetowych, gdzie inni programiści zadawali różne pytania na temat problemów i błędów, które napotykali. Zauważyłem wtedy, że bardzo często osoby opisujące z czym mają problem używają zwrotu: "nie działa". Nie podawały przy tym informacji, co to stwierdzenie znaczy:

  • czy leci jakiś błąd,
  • czy może nic się nie dzieje,
  • czy dzieje się coś niespodziewanego,
  • itd.

Zawsze w takich przypadkach trzeba było napisać post w danym temacie tylko po to, aby zapytać autora: "Ale co to, w tym konkretnym przypadku, znaczy, że nie działa?"

Nauczyło mnie to żebym sam zawsze dokładnie opisywał zaistniały problem kiedy szedłem do kogoś z prośbą o pomoc w jego rozwiązaniu. Przez lata pracy jako programista bardzo często słyszałem od współpracowników, że "nie działa". Tłumaczyłem im wtedy, że taka informacja sama z siebie nie jest zbyt pomocna w rozwiązaniu problemu i żeby na przyszłość zawierali więcej szczegółów – pomaga to osobie, którą prosza o pomoc, w pomocy im. Opisałem to nawet jako jeden z Elementów w moim artykule Craftsmanship of Software Development:

Value Time of Other People By Asking the Question the Right Way

Dlaczego o tym wspominam?

Otóż kilka tygodni temu z niewyjaśnionych przyczyn padła moja strona kursjava.com. Otworzyłem więc okno chatu z pomocą techniczną i zacząłem konwersację, wyjaśniając co się stało. Moją długą wiadomość do osoby po drugiej stronie chatu zakończyłem omawianym stwierdzeniem: "i strona nie działa".

Usłyszałem w odpowiedzi:

"Ale co to znaczy, że nie działa?"

😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Nie musisz podawać swojego imienia, e-mailu, ani strony www, aby opublikować komentarz. Komentarze muszą zostać zatwierdzone, aby były widoczne na stronie.