Spis treści
- Rozdział 1 - Wstęp
Podstawy¶
- Aktualna wersja Java to 12 – my skupiamy się na wersji 1.8, ponieważ wersja ta w zupełności wystarcza podczas nauki podstaw.
- Kompilacja to proces zamiany kodu źródłowego, zrozumiałego dla ludzi, na kod zrozumiały przez komputer.
Kompilacja i uruchamianie kodu Java¶
- Aby móc kompilować i uruchamiać programy napisane w Javie, potrzebujemy JDK – Java Development Kit. Lokalizację JDK należy dodać do zmiennej systemowej PATH, by kompilator i Maszyna Wirtualna Java (programy javac i java) były dostępne z linii poleceń.
- Linia poleceń to narzędzie, które pozwala na wywoływanie komend i aplikacji, na przykład pozwala na uruchomienie kompilatora języka Java. Aby uruchomić linię komend, możemy skorzystać ze skrótu klawiaturowego Windows + r, wpisać cmd i nacisnąć klawisz Enter.
- Katalog roboczy w linii poleceń to katalog, w którym wykonujemy komendy. Aby go zmienić, używamy komendy cd (change directory) – argumentem wywołania tej komendy powinien być katalog, do którego chcemy przejść, np. cd C:\programowanie
- JDK zawiera programy: kompilator Java o nazwie javac oraz Maszynę Wirtualną Java (JVM) o nazwie java.
- Kompilator javac służy do kompilacji kodu Java do kodu pośredniego, nazywanego bytecodem – w wyniku kompilacji pliku o nazwie MojaNazwaKlasy.java powstaje plik z bytecodem o nazwie MojaNazwaKlasy.class
- Bytecode rozumiany jest przez Maszynę Wirtualną Java, która go interpretuje i wykonuje.
- W przypadku napotkania błędów w składni w kodzie źródłowym, kompilator wypisuje komunikat o błędzie ze wskazaniem problematycznego miejsca. Problem trzeba rozwiązać, poprawiając kod, po czym ponownie spróbować skompilować kod.
Przykład utworzenia, kompilacji, i uruchomienia programu Java¶
- Tworzymy plik o nazwie i rozszerzeniu HelloWorld.java i wpisujemy do niego:
public class HelloWorld { public static void main(String[] args) { System.out.println("Witaj Swiecie!"); } }
- Uruchamiamy linię poleceń (skrót Windows + r, wpisujemy cmd, wciskamy Enter) i używając komendy cd (change directory) przechodzimy do katalogu, w którym zapisaliśmy plik z punktu 1.
- Kompilujemy nasz kod źródłowy komendą:
javac HelloWorld.java
- Uruchamiamy nasz program komendą:
java HelloWorld
- Jeżeli wszystko przebiegło bez problemów, powinniśmy zobaczyć na ekranie napis Witaj Swiecie!
Język Java¶
- Kod źródłowy Java zapisujemy w plikach z rozszerzeniem .java, na przykład HelloWorld.java
- Kod Java piszemy w klasach, które są opakowaniem pewnej funkcjonalności. Kod w klasie zawarty jest między nawiasami klamrowymi { }.
- Plik z kodem źródłowym musi nazywać się tak, jak zawarta w nim klasa publiczna z dopisanym rozszerzeniem .java
- Metoda main to punkt wejścia do naszego programu i definiuje, co nasz program robi.
- Metody mają za zadanie wykonanie pewnego określonego zadania. Ciałem metody nazywamy kod zawarty pomiędzy nawiasami klamrowymi { }.
- Za pomocą wywołania metody println z biblioteki standardowej możemy wypisywać na ekran tekst.
- Tekst w kodzie źródłowym zaznacza się poprzez ujęcie go w cudzysłowy " ". Nazywa się on stringiem (bądź łańcuchem znaków/literałem tekstowym).
- Wszystkie instrukcje w Javie muszą kończyć się średnikiem.
Poniższy przykład z dopiskami obrazuje powyższe zagadnienia:
Nazwa pliku: HelloWorld.java
// początek klasy, nazwa pliku taka jak nazwa klasy public class HelloWorld { // początek metody main public static void main(String[] args) { // wypisanie na ekran tekstu System.out.println("Witaj Swiecie!"); // średnik kończący instrukcję ^ } // koniec metody main } // koniec klasy
- Java udostępnia nam, programistom, bibliotekę standardową, która zawiera wiele przydatnych klas, w tym klasę System, której używamy m. in. do wypisywania tekstu na ekran.
- Biblioteka standardowa Java jest dobrze udokumentowana – dokumentacja ta nazywa się JavaDoc i znajdziemy ją pod adresem:
https://docs.oracle.com/javase/8/docs/api/