Rozdział 1 - Wstęp - Biblioteka Standardowa Java

Zanim przejdziemy do podsumowania, opowiemy sobie jeszcze o bibliotece standardowej Java i dokumentacji Java.

Gdy wypisujemy na ekran tekst za pomocą:

System.out.println("Witaj Swiecie!");

to korzystamy z funkcjonalności klasy System, która wchodzi w skład biblioteki standardowej Java.

Biblioteka standardowa Java to zbiór tysięcy klas użytecznych, które dostępne są dla programistów – zostały one napisane przez twórców języka Java. Pisząc programy w Javie będziesz bardzo często korzystał z klas biblioteki standardowej. W związku z ogromną liczbą klas, które są dla nas dostępne, nie sposób spamiętać ich wszystkich. Na szczęście, są one dokładnie udokumentowane, a dokumentacja ta, nazywana JavaDoc, dostępna jest online pod adresem:

https://docs.oracle.com/en/java/javase/12/docs/api/index.html

Podczas programowania w Javie będziesz często zaglądać zarówno do dokumentacji biblioteki standardowej Java, jak i do innych dokumentacji. Jest to nieodłączna część pracy programisty – codziennie wiele czasu przeznacza się na czytanie dokumentacji i szukaniu w internecie rozwiązań na różne problemy, które napotyka się w pracy.

W kolejnych rozdziałach tego kursu poznamy część z dostępnych klas biblioteki standardowej.

Przykład dokumentacji klasy System z dokumentacji JavaDoc:

JavaDoc - przyklad opisu klasy System
Dokumentacja JavaDoc została wygenerowana na podstawie komentarzy dokumentujących z kodu biblioteki standardowej. Komentarze są tematem kolejnego rozdziału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Nie musisz podawać swojego imienia, e-mailu, ani strony www, aby opublikować komentarz. Komentarze muszą zostać zatwierdzone, aby były widoczne na stronie.